System zaokrąglania kwoty zakupów na cele charytatywne, który chcemy wprowadzić w Polsce w projekcie „Zaokrąglamy”, od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje w różnych krajach na całym świecie, m. in.: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, USA, a także w Brazylii, Izraelu i Kanadzie. Poniżej przedstawiamy zestawienie największych akcji i najciekawszych praktyk, które są dla nas źródłem inspiracji.
Anglia, pennies.org.uk
Pennies to organizacja charytatywna mająca na celu zdobywanie środków pieniężnych dla innych organizacji pożytku publicznego. Mikrodarowizny można wpłacać przy zakupach online i płatnościach kartą w sklepach stacjonarnych. 90% zebranych środków przekazywanych jest na projekty organizacji charytatywnych w Wielkiej Brytanii. Reszta – 10 % kwoty jest przeznaczone na działanie i rozwój Pennies. Od 2010 roku dokonano ponad 128 milionów zaokrągleń, dzięki którym zebrano ponad 31 mln funtów. Na kanale Pennies (www.youtube.com/user/Penniesorguk) zamieszczonych jest kilka filmów z udziałem osób znanych promujących zbiórki i wyjaśniających jak prostą i skuteczną metodą pomocy jest zaokrąglanie.
Niemcy, deutschland-rundet-auf.de
Fundacja Deutschland Rundet Auf realizuje projekt AUFRUNDEN BITTE w ramach, którego zbiera „zaokrąglenia” na rzecz projektów związanych z dziećmi i młodzieżą. Każdorazowo akcja „zaokrąglania” w danym sklepie trwa do czasu uzyskania wymaganego progu finansowania danego projektu. Następnie pieniądze są w całości przekazywane beneficjentowi, który w ten sposób zyskuje środki na realizację konkretnego projektu. 100% zebranych mikrodatków jest przekazywanych na realizację projektów. Od 2012 roku zebrano ponad 11 mln euro i dokonano ponad 225 milionów zaokrągleń. Projekt AUFRUNDEN BITTE wspierany jest przez znane osoby (aktorów, sportowców, publicystów), które przy okazji niektórych akcji towarzyszą kasjerom wybranych sklepów i zachęcają klientów do zaokrąglania. Informacja o miejscu zbiórki z udziałem celebryty podawana jest w lokalnych mediach i przez portale społecznościowe.
Francja, microdon.org
MicroDON to przedsiębiorstwo społeczne (entreprise sociale), które prowadzi na terenie Francji projekt L’ARRONDI (www.larrondi.org) polegający na zbieraniu „zaokrągleń” w sklepach stacjonarnych. Całość mikrodatków zebranych w trakcie akcji w danym sklepie jest przekazywana do beneficjentów. MicroDON natomiast otrzymuje wpłaty za usługi oferowane firmom w celu wdrożenia mechanizmu zaokrąglania. W ramach projektu zebrano już ponad 32 mln euro i dokonano ponad 95 milionów zaokrągleń.
Szwecja, rundaupp.se
Fundacja Runda Upp nie pobiera opłat od beneficjentów, ani nie zbiera procentu od ofiarowanych przez klientów przy kasie mikrodatków. Fundacja utrzymuje się z opłat firm, w których wdrożony został mechanizm zaokrąglania (500 koron szwedzkich (ok. 250 zł) od jednego sklepu za roczny abonament współpracy). Współpracujący sprzedawcy wybierają organizacje, które chcą wspierać. W ciągu niespełna 5 lat funkcjonowania zbiórki, zebrano ok 40 milionów koron (ok. 20 mln złotych). Wiele z projektów Fundacji związanych jest z niesieniem pomoc w krajach Trzeciego Świata.
Brazylia, arredondar.org.br
Arredondar to ruch, który od kwietnia 2014 roku zebrał kwotę odpowiadającą ponad 6 mln polskich złotych dzięki ponad 41 milionom mikrodatków dokonanych w sklepach partnerskich. Zaokrąglone środki są rozdzielane na realizację konkretnych projektów różnych organizacji pozarządowych. Wszystkie zgromadzone pieniądze trafiają do organizacji społecznych realizujących Milenijne Cele Rozwoju ONZ.
Dzięki przedstawionym akcjom dzieje się w świecie wiele dobrego – budowane są szpitale oraz place zabaw dla dzieci, prowadzone jest dożywianie, wspierane są osoby chorujące na raka. Prowadzi się także projekty mające na celu ochronę przyrody, a to tylko kilka przykładów z długiej listy. Mamy nadzieję, że powyższe przykłady motywujące nas do działania zachęcą także polskie społeczeństwo do zaokrąglania kwoty zakupów do pełnej złotówki.
Do wielkich zmian wystarczą drobne!