12 października 2017

Dobre praktyki

System zaokrąglania kwoty zakupów na cele charytatywne, który chcemy wprowadzić w Polsce w projekcie „Zaokrąglamy” jest realizowany z wieloma sukcesami w różnych krajach Europy i w USA, a także w Brazylii, Izraelu i Kanadzie. Poniżej przedstawiamy zestawienie największych akcji i najciekawszych praktyk, które są dla nas źródłem inspiracji.

Anglia, pennies.org.uk. Pennies to zarejestrowana organizacja charytatywna mająca na celu zdobywanie środków pieniężnych dla innych organizacji pożytku publicznego. Mikrodarowizn można udzielać przy zakupach online i płatności kartą. 10 % ze wszystkich donacji jest przeznaczone dla Pennies na działanie i rozwój. Reszta – 90% idzie prosto na projekty organizacji charytatywnych. Z tych 90 % wszystkich środków w 2016 roku 96% wydano na zaplanowane projekty, a tylko 4% wydano na administracyjne wsparcie tych działań i zarządzanie. Od roku 2010 zebrano ponad 10 mln funtów, zatwierdzając donację 40 mln razy. Na kanale YouTube (www.youtube.com/user/Penniesorguk) zamieszczonych jest kilka filmów z udziałem osób znanych promujących zbiórki i wyjaśniających jak prostą i skuteczną metodą pomocy jest zaokrąglanie.

Niemcy, deutschland-rundet-auf.de. Fundacja charytatywna z akcją AUFRUNDEN BITTE zbiera zaokrąglenia na rzecz projektów związanych z dziećmi i młodzieżą. Zaokrąglone centy są pobierane do czasu uzyskania wymaganego progu finansowania danego projektu. Następnie pieniądze są wypłacane i projekt beneficjentów wchodzi w fazę realizacji. 100% zebranych mikrodonacji jest przekazywanych na realizację projektów. W terminie 1.03.2012-31.05.2017 liczba zaokrągleń wyniosła 142 730 696, co dało w sumie € 6,729,365.29. Projekt wspierany jest przez znane osoby (aktorów, sportowców, publicystów), które w określonych terminach towarzyszą kasjerom wybranych sklepów i zachęcają klientów do zaokrąglania. Informacja o miejscu zbiórki z udziałem celebryty podawana jest w lokalnych mediach i przez portale społecznościowe.

Francja, www.microdon.org. MicroDON to przedsiębiorstwo społeczne (entreprise sociale), które środki biznesowe (projekt gospodarczy i generowanie nadwyżek) wykorzystuje do realizacji projektu społecznego. Systemem zaokrąglania przy kasie zaproponowanym przez nich jest L’ARRONDI (www.larrondi.org). Model biznesowy microDON nie opiera się na prowizji ani na procencie zebranych darowizn. Darowizna wykonana za pośrednictwem ich narzędzi jest całkowicie przekazywana do stowarzyszenia beneficjentów. MicroDON otrzymuje wpłaty za usługi oferowane firmom w celu wdrożenia tych narzędzi. Wszystkie dotacje dokonane przez L’ARRONDI są przekazane na projekt stowarzyszenia. Tylko przez osiem miesięcy – od stycznia do sierpnia 2017 r uzbierano 1 600 000 euro dzięki 6 480 000 mikrodonacjom! Jest to wynik poprawiający się z każdym rokiem trwania akcji od roku 2012.

Szwedzka fundacja RUNDA UPP (rundaupp.se) nie pobiera opłat od beneficjentów, ani nie zbiera procentu od ofiarowanych przez klientów przy kasie mikrodonacji. Fundacja utrzymuje się z opłat firm na rzecz implementacji kodu kasowego w ich sieciach sprzedaży – 500 koron szwedzkich (ok. 250 zł) od jednego sklepu za roczny abonament współpracy. To współpracujący sprzedawcy wybierają organizacje, które chcą wspierać. W ciągu niespełna 5 lat funkcjonowania zbiórki, zebrano ok 40 milionów koron, czyli 20 mln złotych. Wiele z projektów Fundacji niesie pomoc w krajach Trzeciego Świata.

Brazylia, www.arredondar.org.br. Arredondar to ruch, który od kwietnia 2014 roku zebrał kwotę odpowiadającą prawie 1,6 mln polskich złotych w ponad 7 milionach mikrodonacji dokonanych w partnerskich sklepach. Zaokrąglone środki są rozdzielane na potrzeby konkretnych projektów NGO’sów wybranych i wspieranych przez organizację. Wszystkie zgromadzone pieniądze trafiają bezpośrednio do organizacji społecznych realizujących Milenijne Cele Rozwoju ONZ.

Dzięki przedstawionym akcjom dzieje się w świecie wiele dobrego – budowane są szpitale oraz place zabaw dla dzieci, prowadzone jest dożywianie, wspierane są osoby chorujące na raka. Prowadzi się także projekty mające na celu ochronę przyrody, a to tylko kilka przykładów z długiej listy. Mamy nadzieję, że powyższe przykłady motywujące nas do działania zachęcą także polskie społeczeństwo do zaokrąglania kwoty zakupów do pełnej złotówki. Do wielkich zmian wystarczą drobne!

Kontakt

Jeśli masz pytanie lub opinię skontaktuj się z nami:

Fundacja Dokładam się
ul. Freta 20/24a
00-227 Warszawa
Tel.:  22 827 39 39
KRS: 0000678990
NIP: 5252712033
REGON: 367333349
Numer konta:
Bank PKO BP 81 1020 1068 0000
1902 0318 5691

Tomasz Kiersnowski
tel. 607-301-539
tomasz.kiersnowski@dokladamsie.org

Kamila Dembińska
tel. 606-128-024
kamila.dembinska@dokladamsie.org

Informacja administratora danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Dokładam się z siedzibą w Warszawie (00-227), ul. Freta 20/24a („Fundacja”), kontakt: tel. 22 839 27 27, e-mail: fundacja@dokladamsie.org. Fundacja przetwarza Twoje dane osobowe w celu nawiązania i realizacji kontaktu – art. 6 ust. 1 lit. f RODO. Odbiorcami Twoich danych mogą być: dostawcy usług IT oraz wolontariusze Fundacji. Dane osobowe będą przetwarzane do momentu nawiązania i realizacji kontaktu, a po jego zakończeniu usunięte. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.

Przysługuje Tobie prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych opartego na art. 6 ust. 1 lit. f RODO.

Masz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędy Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, a niepodanie danych uniemożliwi nawiązanie i realizację kontaktu z Fundacją.

Copyright © 2017 Fundacja Dokładam się
SkyBoat